Your daily giant heart-shaped box of live music performances and entertainment in West Michigan, for Wednesday, February 14, 2018.

The Intersection presents Sleeping With Sirens, with Set It Off, The Gospel Youth and Southpaw, at 6:30 p.m.

Actors' Theatre performs "White Rabbit Red Rabbit" at Spectrum Theater Wednesday through Saturday this week and next, curtain 8 p.m.

Broadway Grand Rapids presents "Beautiful: The Carole King Musical" in DeVos Performance Hall through Sunday night, with matinees on Saturday and Sunday.

"A Raisin in the Sun" will open at Muskegon Civic Theatre on Thursday, curtain 7:30 p.m.

Grand Rapids Symphony will perform "Classical Concert," works by Beethoven, Haydn and Mozart, in St. Cecilia Music Center at 8 p.m. on Friday, and selections from the evening performance at 10 a.m. in "Classical Coffee Concert," doughnuts and coffee served at 9 a.m.

WOOD Radio's current entertainment calendar

VAN ANDEL ARENA    130 West Fulton St., 616-742-6600

  • Disney on Ice, Thursday through Sunday, February 15 to 18, seven performances, Thursday to Saturday 7 p.m., plus 11 a.m. and 3 p.m. on Saturday, and 1 and 5 p.m. on Sunday.
  • Blake Shelton, with Brett Eldredge, Carly Pearce and Trace Adkins, Thursday, February 22, 7:30 p.m.
  • TobyMac, with Mandisa, Danny Gokey, Ryan Stevenson and Finding Favour, Sunday, March 4, 7 p.m.
  • The Eagles, Thursday, March 15, 8 p.m.
  • Pink, Sunday, March 18, 7:30 p.m.
  • Styx and REO Speedwagon, with Don Felder, Monday, March 19, 7 p.m.
  • Little Big Town, with Kacey Musgraves and Midland, Thursday, March 22, 7:30 p.m.
  • Brad Paisley, with Dustin Lynch, Chase Bryant and Lindsay Ell, Saturday, April 7, 7 p.m.
  • MercyMe and Tenth Avenue North, Sunday, April 8, 6 p.m.
  • Stars On Ice, Friday, May 4, 7:30 p.m.
  • Brantley Gilbert, with Aaron Lewis and Josh Phillips, Friday, May 11.
  • Tim McGraw and Faith Hill, Thursday, June 7, 7:30 p.m.
  • James Taylor, with Bonnie Raitt, Monday, June 25, 7:30 p.m.
  • Daryl Hall & John Oates and Train, Sunday, July 15, 7 pm.
  • Shania Twain, Wednesday, July 18, 7:30 p.m.
  • Kevin Hart, Sunday, July 22, 7 p.m.
  • Sugarland, with Frankie Ballard and Lindsay Ell, Friday, August 10, 7 p.m.
  • Fall Out Boy, with Machine Gun Kelly, Thursday, September 6, 7 p.m.
  • Thomas Rhett, Saturday, October 6.
  • Elton John, Monday, October 15, 8 p.m.
  • Keith Urban, with Kelsea Ballerini, Friday, October 19.

20 MONROE LIVE    11 Ottawa Ave. NW, or 20 Monroe Ave. NW, 844-678-5483 (LIVE)

  • Stone Sour, with Red Sun Rising and The Dead Deads, Friday, February 16, 7:30 p.m.
  • Totally 80s, with Sixteen Candles, Saturday, February 17, 9 p.m.
  • Marillion, Sunday, February 18, 7 p.m.
  • Chase Rice, with The James Barker Band, Friday, February 23, 8 p.m.
  • Jeezy, with Tee Grizzley, Sunday, February 25, 8 p.m.
  • Sabaton and Kreator, with Cyhra, Monday, February 26, 7 p.m.
  • Ani DeFranco, with Gracie and Rachel, Tuesday, February 27, 8 p.m.
  • The Musical Box, Genesis tribute, Friday, March 2, 7 p.m.
  • Southern Accents, Tom Petty tribute, Saturday, March 3, 7:30 p.m.
  • Motionless in White, with Everytime I Die, Chelsea Grin and Ice Nine Kills, Friday, March 9, 6 p.m.
  • Weird Al Yankovic, Saturday, March 10, 7 p.m.
  • Guerra de Chistes, with El Indio Brayan, Friday, March 16, 8 p.m.
  • Walk Off The Earth, with Darenots, Sunday, March 18, 7 p.m.
  • Ron White, Thursday, March 22, 7 p.m.
  • Bone Thugs-N-Harmony, Friday, March 23, 8 p.m.
  • Sylvan Esso, with Suzi Analogue, Thursday, March 29, 7 p.m.
  • Bodeans, Saturday, March 31, 8 p.m.

THE INTERSECTION    133 Grandville Ave. SW, 616-723-8571

  • Sleeping With Sirens, with Set It Off, The Gospel Youth and Southpaw, Wednesday, February 14, 6:30 p.m.
  • Here Come The Mummies, with The Soul Syndicate, Friday, February 16, 7 p.m.
  • Saved By The 90s, with Mike from Mojo In The Morning on 1045 WSNX, Saturday, February 17, 8 p.m.
  • Badfish, Sublime tribute, with Tropidelic and Dance Contraption, Sunday, February 18, 7 p.m.
  • Galactic, with Butcher Brown, Wednesday, February 21, 8 p.m.
  • Mija, with Kill Paris, Faren Strnad and S.P. Chase, Thursday, February 22, 8 p.m.
  • For The Fallen Dreams, with Sleep Waker, Hollow Front and Nagazi, in The Stache, Thursday, February 22, 6 p.m.
  • G Herbo, with Lil Bibby, Friday, February 23, 6:30 p.m.
  • That 1 Guy, in The Stache, Friday, February 23, 7 p.m.
  • Whiskey Myers, with Muscadine Bloodline, in The Stache, Saturday, February 24, 6:30 p.m.
  • Pvris, with Flint Eastwood and Cherry Pools, Saturday, February 24, 7 p.m.
  • Elliot Root, in The Stache, Sunday, February 25, 7 p.m.
  • Hippie Sabotage, with Melvv and Oliver Francis, Tuesday, February 27, 8 p.m.
  • Mungion, with Biomassive, in The Stache, Tuesday, February 27, 8 p.m.
  • Pigeons Playing Ping Pong and Joe Hertler, Wednesday, February 28, 7 p.m.
  • Jordan Davis, with Jillian Jackqueline, in The Stache, Friday, March 2, 7 p.m.
  • Pegboard Nerds, with Reign N Bliss and Marauder, Friday, March 2, 8 p.m.
  • Declan McKenna, in The Stache, Saturday, March 3, 7 p.m.
  • Mega 80s, Saturday, March 3, 8 p.m.
  • Tall Heights, in The Stache, Wednesday, March 7, 7 p.m.
  • Keys N Krates, with Promnite and Jubilee, Thursday, March 8, 8 p.m.
  • Black Tiger Sex Machine, with Apashe and Lektrique, Friday, March 9, 8 p.m.
  • Desert Dwellers, with Psyntimental and SubCreate, in The Stache, Friday, March 9, 8 p.m.
  • Crazy Babies Ozzy Rebourne, with Let There Be Rock, AC/DC tribute, Saturday, March 10, 7 p.m.
  • Random Rab, with Edamame, in The Stache, Saturday, March 10, 8 p.m.
  • Walker McGuire (B93), rescheduled from March 8, in The Stache, Sunday, March 11, 6:30 p.m.
  • Datsik, with Space Jesus, Riot Ten and Carbin, Thursday, March 15, 8 p.m.
  • Trixy Tang, with Rockit King and Slumlord Radio, in The Stache, Friday, March 16, 7 p.m.
  • Papadosio, with Desmond Jones, Saturday, March 17, 8 p.m.
  • Boogie T and Squnto, with Prophet, Saturday, March 17, 8 p.m.
  • Hatebreed, with Crowbar, The Acacia Strain and Twitching Tongues, Sunday, March 18, 6 p.m.
  • Quenaudon, with Nemamaru, Dfitz and Mushkilla, fundraiser for Pencils of Promise, in The Stache, Thursday, March 22, 7 p.m.
  • Deepfall, with Trixy Tang, Crossing Bard, Sibus, Graves Crossing and Bleed The Water, in The Stache, Saturday, March 24, 6 p.m.
  • Roy Woods, in Elevation, Saturday, March 24, 7 p.m.
  • Rusko, Saturday, March 24, 8 p.m.
  • Froggy Fresh, in The Stache, Tuesday, March 27, 7 p.m.
  • Creed Bratton, in The Stache, Wednesday, March 28, 7 p.m.
  • Fozzy, with Through Fire, Santa Cruz and Dark Sky Choir, Thursday, March 29, 6 p.m.
  • Supersuckers and Drivin' N Cryin', with The Westside Rebellion, in The Stache, Thursday, March 29, 7 p.m.
  • Circa Survive, with Foxing and Hail The Sun, Friday, March 30, 6:30 p.m.
  • Black Stone Cherry, with Gorgeous Nightmare, in Elevation, Friday, March 30, 7 p.m.
  • Elohim, in The Stache, Friday, March 30, 8 p.m.
  • Hyryder, in The Stache, Saturday, March 31, 8 p.m.
  • EOTO, with EROY and Pause, Saturday, March 31, 8 p.m.

THE PYRAMID SCHEME    68 Commerce Ave. SW, 616-272-3758

  • Twin Flame, with Joe & The Westside Orchestra and Lipstick Jodi, Thursday, February 15, 8 p.m.
  • Lokella, with Jesse Ray and The Carolina Catfish, Hail Your Highness and Tired Blood, Friday, February 16, 7:30 p.m.
  • Talib Kweli, with Niko Is and Spintelect, Saturday, February 17, 8 p.m.
  • Kyle Kinane, Tuesday, February 20, 8 p.m.
  • Local Showcase 21, with The Last Gasp Collective, Rick Chyme, Frivolous Shara and The Mel V Collective, Friday, February 23, 8 p.m.
  • Ultraviolet Hippopotamus, Saturday, February 24, 8 p.m.
  • New York Night Train Soul Clap & Dance Off, with Jonathan Toubin, Hollywood Makeout and Grand Rapids Soul Club, Saturday, March 3, 9 p.m.
  • Story Slam, storytelling competition, benefit Creative Youth Center, Tuesday, March 6, 5:30 p.m.

THE DELTAPLEX   2500 Turner Ave. NW, 616-364-9000

  • Gerardo Ortiz, with La Adictiva, Saturday, February 17, 9 p.m.
  • A Day To Remember, with Papa Roach, Falling In Reverse and The Devil Wears Prada, Tuesday, February 20, 6 p.m.

SEVEN STEPS UP   116 South Jackson St., Spring Lake, 616-678-3618

  • Daniel Champagne, Wednesday, February 21, 7:30 p.m.
  • Jason Hawk Harris, Mark Lavengood and Joe Sturgill, Friday, February 23, 8 p.m.
  • Schrock Bros. Band, with Peter Madcat Ruth, Friday, March 2, 8 p.m.

FRAUENTHAL CENTER   425 West Western Ave., Muskegon, 231-727-8001

  • West Side Soul Surfers, Friday, February 23, 7 p.m.
  • Brena, Friday, March 9, 7 p.m.
  • Group Therapy Band, Friday, March 23, 7 p.m.
  • Pop Fiction, Friday, April 13, 7 p.m.
  • Yard Sale Underwear: The Self-Proclaimed Kings of Polyester Pop & Soul, Friday, April 27, 7 p.m.

FREDERIK MEIJER GARDENS   1000 East Beltline Ave. NE, 888-957-1580

  • Tedeschi Trucks Band, with Charlie Parr, Wednesday, May 30.
  • Blondie, Friday, June 29.
  • O.A.R., with Matt Nathanson, Sunday, August 26.

Classical, eclectical

GRAND RAPIDS SYMPHONY   300 Ottawa Ave. NW Suite 100, 616-454-9451

  • “Classical Coffee Concert,” selections from the evening performance plus coffee and doughnuts, at St. Cecilia Music Center, Friday, February 16, 10 a.m.
  • “Classical Concert,” Beethoven, Haydn and Mozart, at St. Cecilia Music Center, Friday, February 16, 8 p.m.
  • “Penny University: Ralph, as in ‘Rafe’,” fantasia on the music of Ralph Vaughan Williams, at Cascade Library, Saturday, February 17, 1 p.m.
  • “Symphony with Soul,” Harolyn Blackwell, Aisha de Haas and Nova Payton in a tribute to Ella Fitzgerald, Saturday, February 24, 8 p.m. Follows “Celebration of Soul” and Malinda Sapp Awards at 6 p.m.
  • Prokofiev Violin Concerto No. 2, Copland “Statements for Orchestra” and Vaughn Williams Symphony No. 4, all written in 1935, David Lockington conducting, Friday and Saturday, March 2 and 3, 8 p.m.

WEST MICHIGAN SYMPHONY    Frauenthal Theater, 425 West Western Ave., Muskegon, 231-726-3231

  • “Romantic Nationalism,” Sibelius, De Falla, Ravel, Gliére, Copland and Dvořák, Friday, March 2, 7:30 p.m.
  • “Tango Caliente,” with soprano Camille Zamora and bandoneonista Hector del Curto, Friday, April 27, 7:30 p.m.
  • “Masterpieces,” Brahms, Tchaikovsky, Wintory, with violinist Vadim Gluzman, Friday, May 18, 7:30 p.m.

ST. CECILIA MUSIC CENTER    24 Ransom Ave. NE, 616-459-2224

  • Gregory Porter, Thursday, February 22, 7:30 p.m.
  • Bela Fleck and Abigail Washburn, with Asleep at the Wheel, at 7:30 p.m.
  • Kurt Elling, Thursday, March 22, 7:30 p.m.
  • Chamber Music Society of Lincoln Center, “Classical Evolution,” Thursday, April 19, 7:30 p.m.

Live theatre, community theatre

BROADWAY GRAND RAPIDS   122 Lyon St. NW, 616-235-6285

  • "Beautiful: The Carole King Musical," through Sunday.
  • "The Bodyguard," March 6 to 11.
  • "The King and I," June 5 to 10.

ACTORS' THEATRE    160 Fountain St. NE, 616-234-3817

  • "White Rabbit Red Rabbit," February 14 to 24.
  • "The Whale," April 19 to 28.
  • "The Flick," May 17 to 26.

MUSKEGON CIVIC THEATRE   425 West Western Ave. Suite 401, Muskegon, 231-722-3852

  • "A Raisin in the Sun," February 16 to March 3.
  • "Monty Python’s Spamalot," May 3 to 6.

GRAND RAPIDS CIVIC THEATRE    30 North Division Ave., 616-222-6650

  • "My Fair Lady," February 23 to March 18.
  • "Akeelah and the Bee," April 20 to 29.
  • "Shrek the Musical," June 1 to 17.
  • "School of Rock," July 27 to August 4.
  • 'Little Women," July 28 to August 5.

IONIA COMMUNITY THEATRE

  • "Anything Goes," February 23, 24, 25, March 2, 3, 4.

JEWISH THEATRE GRAND RAPIDS    160 Fountain St. NE, 616-234-3946

  • "Torch Song Trilogy," March 1 to 11.
  • "Olive and the Bitter Herbs," June 14 to 24.

CENTRAL PARK PLAYERS   421 Columbus Ave., Grand Haven, 616-843-3906

  • "Arsenic and Old Lace," March 16, 17, 18, 23 and 24.
  • "August: Osage County," May 11, 12, 13, 18 and 19.

GRCC PLAYERS   Spectrum Theatre, 143 Bostwick Ave. NE, 616-234-3946

  • Dead Man's Cell Phone," March 29 to 31.

HOLLAND CIVIC THEATRE   50 West 9th St., Holland, 616-396-2021

  • "Who’s Afraid of Virginia Woolf?" April 12 to 21.
  • "Stuart Little," July 12 to 21.
  • "The Curious Savage," August 9 to 18.

CIRCLE THEATRE    1730 Robinson Rd. SE, 616-456-6656

  • "Into the Woods," May 3 to 19.
  • "A Few Good Men," May 31 to June 16.
  • "Fun Home," July 12 to 28.
  • "Leading Ladies," August 9 to 25.
  • "Bullets over Broadway," September 6 to 22.
  • "Snow White," Magic Circle family show, June 27 to 30.